Пошук скарбів – це рід занять, викликаний цікавістю до пригод. Виникло це з тих пір, як деякі почали довіряти свої матеріальні цінності землі. Найчастіше такі скарби виявлялися випадково при земляних або будівельних роботах. Але є люди, які зробили пошук скарбу головною справою свого життя. Пошук скарбів приваблював і приваблює людей найрізноманітніших професій і різного рівня культури.

 

Скарб – визначення, яке позначає щось цінне, заховане раніше від сторонніх очей. У далекому минулому скарб асоціювався лише з грошима і означав приховану цінність. На сьогодняшній день скарбом вважається не тільки захована цінна річ, але й довгозбережувані предмети, складені на горищі або в погребі, як непотрібні, але можуть ще стати в нагоді.

 

Основна класифікація скарбових комплексів:
• грошові;
• грошово-речові;
• речові.

 

За часів Київської Русі ходили плітки про заховані варягами скарбах, що складалися з “золотих судин латинських”. Один з таких був знайдений в печері поруч з Києво-Печерським монастирем. З тих пір печера стала називатися “варязькою”. У ті часи така знахідка називалася не “клад”, а “поклажа” або просто “сріблом і златом”, скарбом. Приховування скарбів стало явищем поширеним. У міру того, як зростала роль грошей в суспільстві, кількість їх збільшувалася.

 

Для захоронення цінностей власник використовував різні сховища: глиняні або металеві посудини (горщики, глечики, чаші), скриньки, кахлі, скрині, згортки зі шкіри та берести, воскові камери та інші побутові предмети. Вибір місця для приховування, як з’ясовується зі знахідок, міг бути самим непередбачуваним: курган, город, погріб, стіна житлового будинку тощо.

 

Можна сказати точно, що скарби знаходили і будуть знаходити завжди там, де жили і працювали люди!