Більшість скарбів і коштовностей часів Стародавньої Русі (третя частина) знайдені в Києві. Найдавніший слов’янський скарб – 1800 років – 4 000 срібних і бронзових монет, знайдені поряд з Сінним ринком в 1874 році. У центрі граду Києва знаходять скарби фактично при кожному будівництві. Періодично і схили пагорбів підносять «подарунки» після періоду рясних дощів.

 

Територія Десятинної церкви приховує найбільше скарбів. Старий Київ займає площу в 10 гектарів. Кількість скарбів з цієї території перевищила три десятка і половина з них – поруч з фундаментом Десятинної.

 

Околиці Михайлівського монастиря – займають друге «скарбоносне» місце.

 

Досить багато скарбів предків періоду Київської Русі було заховано за межею стольного граду, в його околицях.

 

Вельми вдалою можна називати знахідку монет князя Володимира. Він першим почав карбувати власні монети. Випуск срібника був обумовлений політичними цілями: монета слугувала додатковим знаком суверенітету християнського правителя. «Сировиною» послужило срібло арабських монет. Златників Володимира не набереться по всьому світу і двох десятків.

 

Через пару десятків років заміною монетам з тризубом стала срібна гривня, яка була в обігу до середини XV століття. Відповідно, питома вага «гривневих» скарбів значно більше, ніж монетних.

 

Скарби приховували, ховали, переховували в усі часи. Їх виявлення іноді відбуваються при самих непередбачених і несподіваних обставинах. У підземних галереях монастирів і соборів Київської Русі часто зберігали золото Великі Князі. Та й самі святині були досить багаті.

 

За різними оцінками експертів, в Україні знайдено тільки близько 15% скарбів.

 

З цього, про найцікавіше українська історія поки все ще мовчить…)))